درمان کم پشتی ریش

رایج ترین درمان کم پشتی ریش

همه چیز درباره کم پشتی ریش در آقایان  

درمان کم پشتی ریش، به یکی از اصلی ترین دغدغه های مردان در چند سال گذشته تبدیل شده است. برخی از افراد بدون بروز دلایل مهم و قابل اعتنا، موهای سر و ریش خود را از دست می دهند.

بنابراین درمان های رایج در زمینه کم پشتی و یا ریزش ریش، برای آنان می تواند بسیار موثر واقع شود. به طور کلی هم صورت و هم سر، روزانه موهای زیادی را از دست می دهند.

این یک فرآیند طبیعی بوده و تقریبا بدون هیچ تمایزی برای همه مردان اتفاق می‎افتد. با این حال، مواقعی وجود دارد که ریزش موی صورت مردان، کمی بیش تر از قبل می شود. با بروز این اتفاق، فرد می بایست به پزشک متخصص مو و یا کلینیک زیبایی ویکتوریا مراجعه کند.

رشد ریش در مردان، می تواند با توجه به عوامل مختلفی تنظیم شود. اگرچه در بیش تر موارد کاهش تراکم ریش به دلایل داخلی اتفاق می‎افتد، با این حال برخی از عوامل خارجی نیز بر آن موثر هستند.

به عنوان مثال عدم رعایت بهداشت پوست و مو، می تواند ریز ریش را تشدید کند. همچنین استفاده از شامپوهای بی کیفیت و نامناسب، یکی دیگر از مهم ترین دلایل ریزش بالقوه ریش هستند. در بخش های بعدی مقاله، عوامل موثر بر رشد ریش در آقایان را بررسی می کنیم. همچنین برخی از درمان های مقطعی و ریشه ای برای کاهش عوارض ناشی را ریزش ریش را ذکر می نماییم.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید  دانستنی هایی در خصوص مزوتراپی زیر چشم
روش های درمان کم پشتی موی صورت
روش های درمان کم پشتی موی صورت

عوامل موثر بر رشد ریش در مردان

  • ژنتیک

ژنتیک یکی از اصلی ترین عوامل رشد ریش در مردان است. در واقع این پارامتر، تراکم، ضخامت و همچنین رنگ ریش های افراد را تعیین می کند. به طور کلی ژن‌ها میزان آندروژن‌های فرد را تنظیم کرده و از این طریق به صورت مستقیم در رشد ریش تاثیر می گذارند. آندروژن ها، گروه‌هایی از هورمون‌ها هستند که به برخی ویژگی‌های ظاهری مانند عمق صدا و توانایی رشد مو موهای صورت تاثیر می‌گذارند.

  • سن

پیش از شروع به درمان کم پشتی ریش، ابتدا باید سن خود را ارزیابی کنید. طبق نظر متخصصان و پزشکان، رشد ریش در آقایان، بیش تر در بازه سنی 18 تا 30 سالگی انجام می شود. بنابراین اگر فقط 18 سال دارید، باید کمی بیش تر صبر کنید تا رشد موهای صورت شما تکمیل شود. تاخیر در رشد ریش به طور بالقوه می تواند مربوط به اختلال در ژن های تنظیم کننده هورمونی باشد.

  • قومیت

قومیت یا نژاد، عامل مهمی در تعیین میزان رشد موهای صورت مردان است. در واقع این عامل نیز مانند ژنتیک و سن، به صورت مستقیم در میزان رشد ریش تاثیر می‎گذارد. مطالعه انجام شده در دانشگاه کمبریج خاطرنشان می‎کند که مردان کشورهای مدیترانه‎ای در مقایسه با سایر مناطق، ریش پرپشت تری دارند.

مطالعه دیگری در سال 2016 نشان داد که مردان چینی نسبت به مردان قفقازی رشد موهای صورت کمتری داشته و در این افراد رشد مو بیش‎تر در اطراف دهان متمرکز است. در حالی که مردان قفقازی و آسیایی بیش‎تر روی گونه‎ها، گردن و چانه خود مو دارند.

  • تستوسترون
پیشنهاد می شود مطالعه کنید  لیزر جای جوش صورت؛ راه حلی هوشمند برای رفع مشکلات پوستی

در نهایت سطح پایین تستوسترون، ممکن است اصلی ترین دلیل کم پشتی رشد ریش در مردان باشد. با این‎حال، این یک علت شایع نیست و تنها در افرادی رخ می‎دهد که دچار اختلال در ترشح تستوسترون از ساختارهای هورمونی خود شده‎اند!

ترمیم موهای ریش
ترمیم موهای ریش

بررسی رایج ترین درمان کم پشتی ریش

درمان کم پشتی ریش، امروزه به عنوان یکی از رایج ترین درمان‎های پوست و مو تبدیل شده است. برخی از این درمان‎ها توسط پزشک متخصص ارائه شده و برخی دیگر، نکاتی هستند که باید به تنهایی رعایت کنید. در ادامه این مقاله، شما را با رایج‎ترین درمان های کم پشتی ریش در آقایان آشنا می‎کنیم.

  1. از محصولات مناسب ریش استفاده کنید

مناسب‎ترین محصولات برای افزایش رشد ریش در مردان، محصولات پوستی هستند. آن‎ها شامل سرم‎های رشد ریش و همچنین روغن‎های مخصوص می باشند. اغلب محصولات پوستی رشد ریش دارای مواد طبیعی هستند و به ناحیه ریش آسیب نمی رسانند. لازم به ذکر است هرگونه ماده خارجی مانند سرم، روغن و پماد را باید طبق دستور پزشک متخصص خریداری کنید.

  1. نوازش و ماساژ زیاد

مراقبت از پوست صورت، یکی از راه‎های درمان کم پشتی ریش است. شما باید با پوست صورت خود و همچنین موهای آن ظریف برخورد کنید. ریش خود را نکشید و با حرکات و ماساژ آهسته، ریشه آن را تحریک نمایید. به این منظور می توانید از یک شانه چوبی ساده و بدون دندانه استفاده کنید.

  1. رژیم غذایی و زندگی سالم

رعایت سبک زندگی و رژیم غذایی نیز یکی از رایج ترین درمان های کم پشتی ریش در مردان به شمار می‎آید. اغلب اوقات موی صورت بدون دلیل ضعیف می شود، زیرا به اندازه در معرض مواد معدنی قرار نمی گیرد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید  تزریق فیلر بینی برای چه کسانی مناسب است و چه مزایایی دارد؟

همچنین برخی از کمبودهای غذایی بدن، می تواند باعث بروز این مشکل شود. برای درمان ریزش ریش، شما باید طیف گسترده ای از مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها را به بدن خود برسانید. همچنین توصیه می کنیم در مدتی که قصد ترمیم موهای از دست رفته خود را دارید، با استرس خداحافظی کنید. استرس و اضطراب، تاثیر مستقیمی بر روی افزایش ریزش موهای صورت می‎گذارند.

درمان قطعی ریزش ریش
درمان قطعی ریزش ریش

نتیجه گیری نهایی درمان کم پشتی ریش

در ابتدای این مقاله شما را با مشکلات ریزش موی صورت در آقایان آشنا کردیم. همچنین علل رایج آن را بررسی کرده و درنهایت درمان هایی را برای آن ارائه نمودیم. درنهایت شما می توانید با توجه به این مقاله، مشکل به وجود آمده برای موی صورت خود را برطرف نمایید. برخی از افراد حتی با وجود رعایت درمان های خانگی، موهای صورت خود را از دست می دهند. این افراد باید به دنبال درمان های تهاجمی مانند مزوتراپی، کاشت ریش و تحریک ناحیه صورت باشند.

پزشک متخصص پوست و مو با معاینه اولیه ریش‎ها، می تواند به یک تشخیص کلی از علل کم پشتی ریش در مردان برسد. پس از آن با تجویز آزمایش های مختلف و نمونه برداری، نتیجه نهایی را به بیمار اعلام خواهد کرد. در نهایت نیز با توجه به نوع مشکل، آسان‎ترین و در دسترس ترین درمان برای کاهش عوارض ریزش ریش انتخاب خواهد شد.

برای درمان کم پشتی ریش و یا مو می توانید به کلینیک زیبایی ویکتوریا مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *